Najnowsze artykuły

Must-have z Kauflanda - te produkty musisz...

Zakupy to czasem niezła jazda bez trzymanki, prawda? Szczególnie gdy mamy zamiar wstąpić do miejsca, gdzie wszystko mamy pod ręką jak w bajce! W...

Czytaj Więcej

Promocje – jak kupować, by nie stracić

Pewnie każdy z nas lubi promocje i chętnie kupuje taniej. Gorzej jeśli jednak na widok promocji świecą się nam oczy i wpadamy w zakupowy trans, a koszyk jest wypełniony po brzegi. Radość, zadowolenie, euforia – to właśnie mają wyzwalać w nas promocje.

Po powrocie z zakupów zmienia się nasze nastawienie, okazuje się, że wydajemy sporo pieniędzy na takie rzeczy, które w ogóle nie są potrzebne. Dlatego trzeba zastanowić się jak będzie można skutecznie poradzić sobie z taką sytuacją, jak działać, by unikać takich niepotrzebnych zakupów.

Wszędzie promocje

Promocje są obecnie oferowane przez większość sklepów, atakują nas praktycznie z każdej strony, a sprzedawcy starają się w ten sposób dynamicznie zwiększać swoją sprzedaż. Są takie sklepy, gdzie kartka o promocji wisi przez cały rok a tak naprawdę promocje, które teoretycznie tam są w praktyce nie mają większej wartości rzeczywistej. Jak więc kupować by nie dać się naciągnąć na sztuczne promocje.

Zasada 1 – Czy ja tego potrzebuję?

Na początek trzeba się zastanowić czy dana rzecz rzeczywiście jest w ogóle potrzebna. Czy np. kupować rzeczy na lato, skoro tak naprawdę potrzebne są buty na zimę, czy w domu przypadkiem nie ma już podobnej rzeczy.

Zasada 2 – Czy o się rzeczywiście opłaca?

Napis o promocji nie oznacza, że w praktyce rzeczywiście będzie to promocja i zakup będzie opłacalny. Jeśli wiemy, że np. ulubiony proszek kosztuje 50 złotych a obecnie jest za 30 to warto to kupić. Czasami jednak metka promocja pojawia się tylko jako dodatek do każdej ceny, by stać się wabikiem na klientów.

gazetka kik

Zasada 3 – Czy to do mnie pasuje?

Kupując ubrania trzeba się dwa razy zastanowić czy będzie się w nich chodzić. Na promocji kupuje się wszystko z założeniem, że może kiedyś się to założy. To jednak błędne podejście na zasadzie wezmę bo tanie, a potem będzie leżeć w szafie.

Zasada 4 – Czy to nie jest uszkodzone?

Na promocjach niekiedy pojawiają się różne produkty, które mogą być niepełnowartościowe. Np. lekko uszkodzone opakowanie, brak jednego guzika czy maleńka ryska na butach. Czasami jednak nie pojawia się tam oznaczenie o uszkodzeniu i tym samym nie wiemy, że produkt nie jest pełnowartościowy, warto go skontrolować.

Zasada 5 – Z czego to jest?

Warto sprawdzać etykiety kupowanych produktów między innymi po to, by skontrolować z czego dany produkt powstał. Może bowiem się okazać, że w składzie są produkty i dodatki chemiczne, które mogą się okazać niebezpieczne dla zdrowia i tylko dlatego produkt jest tani.

Zasada 6 – Data ważności

Sprawdzenie daty ważności na promocjach to bardzo ważna kwestia, ponieważ np. produkty spożywcze mogą być wprowadzane do sprzedaży z kończącym się terminem ważności. Wtedy trzeba rozważyć czy w ogóle będzie się dało wykorzystać taki produkt w terminie, który przez producenta będzie wyznaczony.

Zasada 7 – Co jest na promocji?

Warto także zastanowić się nad tym czy dane produkty w ogóle rzeczywiście znajdują się w promocji. W sklepach niekiedy jest masa produktów, wszystko pomieszane i trudno ocenić co rzeczywiście jest w promocji, a co jednak przy kasie okaże się w normalnej cenie. Warto to wcześniej sprawdzić i uniknąć nerwów przy kasie.