Zakupy to czasem niezła jazda bez trzymanki, prawda? Szczególnie gdy mamy zamiar wstąpić do miejsca, gdzie wszystko mamy pod ręką jak w bajce! W...
Czytaj WięcejZero waste w kuchni – czy to możliwe? 10 sposobów na niemarnowanie w gastronomii.
Warto zauważyć, że pojęcie zero waste staje się w ostatnim czasie bardzo modne. Jednak trudno będzie go jakoś przetłumaczyć na polski, ponieważ angielska jego wersja jest bardzo pojemna dotyczy niemarnowana jedzenia, minimalizowania produkcji śmieci, odpowiedniego planowania spożycia, tak by nie tworzyć odpadów. Ogólnie tak naprawdę chodzi o szeroko pojęte nieśmiecenie na wielu etapach od zakupów, przez odpowiednie obchodzenie się z jedzeniem, gospodarowanie resztkami.
Jak to pojęcie odnosi się do gastronomii? Wydaje się, że raczej nie będzie im po drodze do siebie, bo w interesie każdego restauratora będzie dobre planowanie zakupów, tak by jedzenia sprzedać jak najwięcej. Z drugiej strony na powodzenie w realizacji tych zamiarów wpływ ma wiele niezależnych czynników jak sezonowość, pogoda, prąd, awaria urządzeń. To wszystko musi być zaplanowane, tak by szef kuchni i menadżer restauracji mogli poradzić sobie również z takimi nietypowymi sytuacjami jeśli będą miały miejsce.
Zero waste w gastronomii – co możesz zrobić
Ograniczamy zużycie plastiku. Pewnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dziennie do śmieci trafia aż 3 miliony plastikowych słomek. W 2050 roku będzie więcej plastiku w oceanach niż ryb. Słomki są tanie, wygodne w użyciu, ale nie są niezbędne, można sobie bez nich poradzić.
Zgodnie z obowiązującym prawem nie można pakować produktu w darmową plastikową torebkę. Problem jest tak duży, że wszystko zostało uregulowane dyrektywą Parlamentu Europejskiego. W samej Warszawie dziennie zużywano blisko 2 miliony takich torebek. Średnio służyły 12 minut, po czym lądowały w koszu.
Staraj się promować opakowania wielorazowe. Zachęcaj klientów do tego, by przynosili swoje własne opakowania. Można to zrobić np. gdy zaproponuje się rabat na kawę, która będzie robiona do kubka termicznego.
Problem plastiku to również licznie produkowane butelki. Co minutę na świecie sprzedaje się milion takich butelek a jak pokazują badania jedynie część z nich poddawana jest recyklingowi. Zdecydowana większość ląduje na wysypiskach i w oceanach. Zapotrzebowanie na wodę w butelkach jest ogromne nawet tam, gdzie woda z kranu jest zdatna do picia, warto to zmienić.
Jeśli goście zostawiają sporo resztek a są zadowoleni ze smaku potraw to warto popracować nad wielkością porcji i w jakieś mierze można je ograniczyć. Dzięki temu mniej jedzenia będzie się marnować.
Stwórz swoje menu zero waste i staraj się je promować. W sieci znajdzie się wiele informacji na ten temat i będzie można dzięki nim je przygotować.
Dzielenie się jedzeniem w polskim prawie nie jest dobrze uregulowane, jednak warto szukać rozwiązań, dzięki którym będzie można to zrobić unikając problemów natury prawnej.
Rób zakupy mądrze, dobrze przemyśl co rzeczywiście będzie potrzebne, szuka atrakcyjnych cen i lokalnych dostawców, z którymi będzie można nawiązać stałą współpracę.
Budowa kompostownika to najlepszy sposób na gospodarowanie odpadami, które powstają w kuchni. W ten sposób będzie się produkować mniej śmieci a dodatkowo wypracuje się materiał, który będzie można wykorzystywać do użyźnienia gleby.
Korzystając z mody zero waste warto ją promować i wpajać jej zasady również swoim klientom przekonując ich dlaczego warto przyjąć tą metodę i ją rozwijać.