Najnowsze artykuły

Must-have z Kauflanda - te produkty musisz...

Zakupy to czasem niezła jazda bez trzymanki, prawda? Szczególnie gdy mamy zamiar wstąpić do miejsca, gdzie wszystko mamy pod ręką jak w bajce! W...

Czytaj Więcej

Jak oszczędzać na jedzeniu i jeść smacznie?

Smaczne jedzenie to jedna z największych przyjemności, jakich doświadczamy, nic więc dziwnego, że czasem wydajemy na nie zbyt duże pieniądze. Oszczędzanie na jedzeniu kojarzy się nam z rezygnacją z tego, co dobre, nic więc dziwnego, że sama myśl o nim nastraja nas pesymistycznie. Na szczęście, okazuje się, że wcale nie musi tak być. Oszczędzanie może być mądre, a jednocześnie może się odbywać niejako przy okazji, jak to robić? Dzięki kilku prostym radom każdy może przekonać się o tym, ż nie wymaga to zmiany dotychczasowych nawyków i może być intuicyjne. Nawet, jeśli wszystkich rad nie da się wprowadzić w życie, przynajmniej część powinna sprawić, że na smaczne jedzenie będziemy wydawać znacznie mniej pieniędzy niż miało to miejsce dotychczas.

Jak podchodzić do oszczędzania na jedzeniu?

Jeśli oszczędzanie na jedzeniu ma być trwałe i skuteczne, mamy do czynienia z zagadnieniem, do którego należy podejść kompleksowo. Nie chodzi tu przecież jedynie o to, aby odwiedzając sklep wydać w nim jak najmniej pieniędzy. Nasze oszczędności żywnościowe to przecież wypadkowa całej gamy zachowań oraz dokonywanych przez na wyborów. O ile więc jedne wymagają jedynie niewielkich modyfikacji, o tyle inne muszą być zastąpione innymi.

Planuj wydatki na jedzenie tworząc domowy budżet

Podobnie, jak ma to miejsce w odniesieniu do wszystkich innych wydatków, zarządzanie nimi jest znacznie łatwiejsze, jeśli jesteśmy świadomi tego, z jaka ich skalą mamy do czynienia. Jeśli więc przeanalizujemy to, gdzie robimy zakupy i jakie produkty wybieramy, łatwiej będzie nam dostrzec ewentualne błędy, jakie są przez nas popełniane. Co więcej, gdy ustalimy pewien orientacyjny limit, łatwiej będzie nam tez zapanować nad zachciankami takimi, jak choćby zapychacze – kaloryczne i pozbawione niemal wszelkiej wartości.

Posiłki planuj na cały tydzień

Oczywiście, planowanie z wyprzedzeniem nie jest proste, warto jednak wyrobić w sobie nawyk wybiegania myślami choćby o kilka dni do przodu. Pozwoli nam to na uniknięcie zakupu jedzenia, którego i tak nie będziemy w stanie wykorzystać.

Pamiętaj o liście zakupów

Eksperyment polegający na tworzeniu listy zakupów był już testowany przez dziesiątki osób. Okazuje się przy tym, że nie wszystkie są z niego zadowolone. Warto więc poczynić jeszcze jedno zastrzeżenie, z którym należy się liczyć. Lista jest świetnym pomysłem sprawdza się jednak przede wszystkim wtedy, gdy podchodzimy do niej profesjonalnie i rzeczywiście wybieramy tylko te produkty, które się na niej znajdują.

Zbieraj przepisy

Może się wydawać, że zbieranie przepisów już dawno wyszło z mody, tymczasem okazuje się, że pociąga za sobą szereg korzyści. Najważniejszą wydaje się pozbycie się codziennego dylematu związanego z tym, co powinniśmy zrobić na obiad. Jeśli na naszym stole będą pojawiać się sprawdzone, smaczne potrawy, szybko opanujemy technikę wybierania właściwych produktów. Nie będziemy też martwić się, że będą one przesadnie drogie albo, że nie będą smakowały domownikom. Inspiracji można dziś szukać w wielu miejscach z Internetem na czele.