Najnowsze artykuły

Must-have z Kauflanda - te produkty musisz...

Zakupy to czasem niezła jazda bez trzymanki, prawda? Szczególnie gdy mamy zamiar wstąpić do miejsca, gdzie wszystko mamy pod ręką jak w bajce! W...

Czytaj Więcej

Jak kupić dziecku wyjątkową zabawkę?

Trudno narzekać na brak okazji do tego, aby wręczyć dziecku zabawkę. Kupujemy mu je więc niezmiennie mając nadzieję, że nasz prezent nie tylko spodoba się maluchowi, ale również nauczy go czegoś. Tymczasem niejednokrotnie okazuje się, że zabawki, które nam samym wydają się idealne, wcale nie cieszą malucha. Na czym zatem polega sekret tych, które stają się tymi ulubionymi?

O ulubionych zabawkach można mówić długo zwłaszcza, że mają je nie tylko same dzieci, ale i niektórzy dorośli. Czasem jest to sekretne pudełko, w którym znajduje się ukochana lalka, a czasem kolejka i zestaw torów trzymany u rodziców na strychu z kategorycznym zakazem oddawania zestawu komukolwiek. Magia kochanych zabawek sprawia zresztą, że są one tak samo atrakcyjne nawet po wielu latach. Co więcej, pasja, która narodziła się we wczesnym dzieciństwie, często pozostaje z nami przez całe życie, Jeśli zależy nam na tym, aby dziecko również doświadczyło radości z posiadania wyjątkowych zabawek, z pewnością okaże się, że potrzebna będzie mu nasza pomoc. Co zatem mu kupić?

Obudź w dziecku duszę konstruktora

Pierwsze zestawy klocków zwykle są wykonane z miękkiego materiału. Mają wyraziste kolory, można je chwytać, wkładać do buzi i wyrzucać z łóżeczka. Potem przychodzi czas na klocki drewniane i plastikowe – sprawdzające się znakomicie podczas budowania i burzenia prostych wież. To właśnie te klocki okazują się też pomocne, gdy zależy nam na stworzeniu bardziej skomplikowanych konstrukcji architektonicznych. Klocki sprawiają, że dzieci zaczynają dostrzegać, że świat przedmiotów nie jest płaski. Można je chować za siebie, ustawiać, a do tego można tworzyć z nich stabilne konstrukcje. Dzięki klockom dzieci odkrywają też czym jest perspektywa na długo zanim nauczą się używać tego pojęcia.

Czas na przyjaciela do przytulania

Dziecięce Przytulanki nie mają lekko. Bywają obślinione i obgryzione, a jednak trwają przy maluchu. Wieczorem zawsze znajdzie się dla nich miejsce w jego łóżeczku, a podczas wyjazdu do babci – w samochodzie. To także wierni towarzysze dziecięcych wizyt u lekarza, nawet tych niezbyt przyjemnych. Kupując dziecku pluszaka pozwalamy mu na opanowanie zasad komunikacji. Dziecko bawiąc się z lalą lub misiem zaczyna odgrywać różne role społeczne, a tym samym również – oswajać sytuacje, w których wcale nie czuje się pewnie. Pluszaki przydają się także wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie ma przy maluchu mamy. Nie są jej w stanie zastąpić, sprawiają jednak, że dziecko czuje się znacznie pewniej.

Bączek, wózek dla lalek, kolejka…

Teoretycznie trudno jest znaleźć cechę wspólną bączka, zabawki, którą można ciągnąć, wózka dla lalek oraz kolejki. Okazuje się jednak, że każda z nich na swój sposób zaznajamia małe dziecko z ruchem przedmiotów. Co więcej, z czasem dziecko samo opanowuje zasady, na jakich wprawia się je w ruch. To znakomity sposób na zaznajomienie dziecka z zasada grawitacji i innymi prawami fizyki. Dziecko może też stać się dzięki nim małym superbohaterem. To przecież od niego zależy to, czy zabawka poruszy się, czy też zostanie w miejscu. To także okazja do ćwiczenia zmysłu obserwacji i wytrwałości.